Aktivitetskalender 2019


Aktivitetskalender 2019


Link til download af aktivitetskalender 2019: HER

2019



Januar


22.

Bestyrelsesmøde - Område 4 (kl. 19.00 - Højstrup)

26.

Dommeropfriskningskursus (OPH - Højstrup)


Februar


5.

Ordinær Generalforsamling (kl. 19.00 - Højstrup)

17.

Kursusstart i Højme for Hvalpe- og Begynderhunde (kl. 10.00 - Højme)

20.

Generalforsamling - Område 4 (kl. 19.00 - Højstrup)

24.

Lokal Unghunde + PKV Konkurrence (Seneste tilmelding d. 27.01.19)


Marts


2.

Repræsentantskabsmøde (DPH)

8.-10.

Langelandskursus (Hovborglejren)

17.

Officiel Unghundekonkurrence (FPH) (Seneste tilmelding d. 01.02.19)

23.

Natløb (Seneste tilmelding d. 23.02.19)


April


6.

Standerhejsning (kl. 13.00 - Højstrup)

6.

Åbent hus arrangement og OPHs fødselsdag (Højstrup)

14.

Fynsmesterskab 2019 (FPH) (Seneste tilmelding d. 11.03.19)

23.

Medlemsmøde i OPH (kl. 19.00 - Højstrup)

27.

Oprykningskonkurrence - Kriminalklassen (MPH) (Seneste tilmelding d. 23.03.19)

28.

Oprykningskonkurrence - Patruljeklassen (MPH) (Seneste tilmelding d. 24.03.19)


Maj


6.

Reserveret til anden aktivitet

16. - 18.

Klubhus udlånt (konfirmation)

19.

Lokal Kåringskonkurrence (Højstrup) (Seneste tilmelding d. 12.04.19)

28.

Bestyrelsesmøde - Område 4 (kl. 19.00 - Højstrup)


Juni


16.

Hvalpe- og Begynderkonkurrence + Sommerafslutning for alle medlemmer (på Højstrup)

30.

Sommerafslutning Højstrup


Juli


1. - 31.

Sommerferie (selvtræning)


August


11.

Lokal Unghundekonkurrence (Seneste tilmelding d. 14.07.19)

18.

Kursusstart i Højme for Hvalpe- og Begynderhunde (kl. 10.00 - Højme)

21.

Udtagelse - sektion 1 - Kriminal- og Vinderklasse (Seneste tilmelding d. 17.07.19)

24.

Udtagelse - sektion 2 - Kriminalklasse (MPH) (Seneste tilmelding d. 21.07.19)

25.

Udtagelse - sektion 2 - Vinderklasse (MPH) (Seneste tilmelding d. 22.07.19)

28.

Udtagelse - sektion 1 - Patruljeklasse (Seneste tilmelding d. 24.07.19)


September


1.

Udtagelse - sektion 2 - Patruljeklasse (MPH) (Seneste tilmelding d. 28.07.19)

8.

Reserveret til anden aktivitet

17.

Bestyrelsesmøde - Område 4 (kl. 19.00 - Højstrup)

27. - 29.

Damnarksmesterskab 2019 (Nykøbing Falster PH)


Oktober


3.

Medlemsmøde (kl. 19.00 - Højstrup)

6.

Lokal kåringskonkurrence (Seneste tilmelding d. 08.09.19)

27.

OPH og NPH klubmesterskab (OPH) (Seneste tilmelding d. 30.09.19)


November


3.

Officiel Unghundekonkurrence (Seneste tilmelding d. 30.09.19)

16.

Natkonkurrence i OPH med HJV (Seneste tilmelding d. 20.10.19)

19.

Bestyrelsesmøde - Område 4 (kl. 19.00 - Højstrup)


December


14.

Hvalpe- og Begynderkonkurrence + Afslutning Højme

14.

Juleafslutning og julehygge (kl. 14.00 - Højstrup)